top of page
  • Skribentens bildAdmin

Klar för SM!

Michelle Goretti i årskurs 2 gick MMA-match i helgen. Tävlingen hölls på hemmaklubben Kaisho och för motståndet stod Alingsås-tjejen Vera Karlsson.


Matchen sattes till 70 kg vilket innebär att Michelle fick gav bort ett par kilos fördel till motståndaren. Första ronden var jämn och utspelades framförallt mot burväggen där de båda kämpade för dominant position. Andra och sista ronden såg lite mer rörelse och inleddes med slagväxlingar innan Goretti vackert duckade en högerkrok och tog sig in för nedtagning. Vera kämpade hårt för att ta sig ur den ofördelaktiga positionen under Michelle men ansträngningarna bar ingen frukt. Istället var det Michelle som låg tätt och kontrollerade dominant position på vägen mot det enhälliga domslut hon tilldelades efter matchen.


Med den här vinsten är Michelle kvalificerad till SM-semifinal i Göteborg i slutet på januari. Vinner hon den är det final redan dagen efter. Lycka till!
0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Commenti


bottom of page