top of page
  • Skribentens bildAdmin

”Jag landade på ansiktet”


Simon, Åk2, JSM-medaljör i truppgymnastik

Flera av våra elever är iväg och tävlar på helgerna. Så många att vår lilla redaktion har svårt att hålla full koll. Vi tar gärna tips och hintar.


Idag uppmärksammar vi Simon Hahrgren, Sa2, som i helgen fick med sig en silvermedalj från JSM i truppgymnastik.


Simon, som representerar GF Fram, sprang fyra av sex varv och är nöjd med insatsen. "jag gjorde bra ifrån mig. Jag landade i och för sig på ansiktet när jag körde dubbelvolt med halv skruv. Men det har Pontus (storebror och tidigare elev på Sportgymnasiet, red. anm.) gjort många gånger, haha."


Striden om första platsen stod mellan GF Fram och Brommagymnasterna som båda tydligt separerade sig från övriga trupper i startfältet. Det blev tillsist en fråga om decimaler där Brommagymnasterna drog det längre strået med 0,4 poängs skillnad för ett slutresultat på 54,4, att jämföra med GF Fram:s 54,0.


Det blir ett kortare juluppehåll innan juniorer laddar om med sikte på senior SM i maj nästa år. "Vi borde kunna ta medalj" svarar Simon när vi ber honom spå framtiden.


Grattis Simon och lyckat till med förberedelserna inför Senior SM!0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

コメント


bottom of page